Två nya tävlingar upplagda. Som vanligt går man in och skriver upp sig på vår sida med anmälningar:
https://docs.google.com/document/d/1DB-MNpq-VJlJ6GdkX53CaCJ37tsVUF1MCjfXrXbhH5A/edit#heading=h.4vxrk1ta7bjp
Den första tävlingen är Kågeröds Sportlovstävling den 25-26 februari. Där är det åldersindelning som gäller med poolspel och slutspel. Info om tävlingen finns här:
https://static1.squarespace.com/static/638fc0723db6df7070f871a7/t/63911750731ead4c27d93536/1670453072470/KBTKSydSportstavling2023.pdf
Den andra tävlingen är Vårspelen i Åstorp den 4-5 mars. Där är klassindelningen rankingbaserad. Info om tävlingen finns här:
https://astorpsbtk.se/varspelen/
Fråga gärna oss tränare om ni är osäkra på vad som passar bäst.
Tränarna
Nu finns möjlighet att anmäla sig till en ny tävling i Helsingborg. Information finns här:
https://skanesbtf.sbtf.se/wp-content/uploads/2023/01/Inbjudan-Rekord-Open-4-feb-23.pdf
Man spelar i sexmannapooler där man delas in i jämna grupper efter rankingpoäng. Det brukar vara en bra spelform både för nya spelare och mer tävlingsvana.
Vi är lite sena med att lägga upp denna. Man måste skriva upp sig senast den 25 januari. Som vanligt anmäler man sig på vår sida med anmälningar:
Det har av misstag gått ut en kallelse till träning den 22 december. Den är nu borttagen och det blir alltså ingen träning imorgon torsdag (22/12).
Från tränarhåll vill vi passa på att önska alla en god jul och ett gott nytt år. Vi har haft en strålande hösttermin där vi både haft roligt på träning och match och många har tagit stora steg i spelet också. Hoppas alla spelare har haft det lika roligt som vi.
Preliminärt kör vi första träningen 2023 den 8 januari. Säkrast är dock att hålla koll på kalendern och vänta på kallelser.
/Tränarna
För den som vill spela matcher finsn det en tävling i Landskrona den 14 januari. Information finns här:
https://www.svenskbordtennis.com/globalassets/skanes-bordtennisforbund/nyheter/egna-nyheter/btk-scania-open-inbjudan-2023.pdf
Man spelar i sexmannapooler där man delas in i jämna grupper efter rankingpoäng.
Som vanligt anmäler man sig på vår sida med anmälningar:
Om man vill tävla i mellandagarna så finns det en ny Rekord Open att anmäla sig till. Information finns här:
https://www.svenskbordtennis.com/globalassets/skanes-bordtennisforbund/nyheter/egna-nyheter/inbjudan-rekord-open-29-dec-2022.pdf
Man spelar i sexmannapooler där man delas in i jämna grupper efter rankingpoäng